Cestování je dnes pro celou řadu lidí jasným a velkým trendem. Není se čemu divit, jelikož si mohou odpočinout na různých místech, stejně jako je možné poznat i zajímavé kouty země. Jelikož zde ale hrozí i možná rizika, přicházejí pojišťovny s produktem, kterým je cestovní pojištění. To je sice pojistnou dobrovolnou, ale často celkem praktickou.

Na jaká rizika se může cestovní pojištění vztahovat?

Je jich celkem dost. Naprostým základem, které dnes v podstatě každé cestovní pojištění na trhu přinese, je takzvané pojištění léčebných výloh. To se vztahuje na situace, kdy je nutné ošetření, které pochopitelně něco stojí. Pokud je sjednané cestovní pojištění, hradí tyto výdaje pojišťovna. A to i všechny související, jako může být zásah v terénu, transport do nemocnice, transport domů, stejně jako se může jednat třeba i o operace, nebo také léky.

Dále nelze zapomínat na to, že cestovní pojištění může nabídnout i oblíbené pojištění zavazadel nebo sportovní výbavy. Pokud dojde v daném případě například k odcizení, je zde jasná jistota toho, že pojišťovna pomůže a ztrátu proplatí. Třetí oblastí je takzvaná odpovědnost. A to jak za škody způsobené na majetku, tak i za škody na zdraví. Dané pojištění odpovědnosti se nemusí vždy vztahovat jenom na pojištěnou osobu, ale může se vztahovat třeba i na děti, nebo psa.

Vliv má také typ aktivity

Běžné turistické cestovní pojištění se vztahuje na aktivity, které nejsou nijak rizikové. Kdo však plánuje i trochu adrenalinu, měl by to při výběru pojištění zohlednit. A to zvolit adrenalinové, nebo přímo rizikové sporty. Je dobré vědět, že do této kategorie už spadají i některé druhy zimních sportů, ale třeba i potápění, jízda na vodních atrakcích a mnoho dalších věcí.

Jak dlouho cestovní pojištění platí?

Záleží na tom, na jakou dobu je sjednáno. Standardem je dnes krátkodobé cestovní pojištění, které trvá nejčastěji v týdnech a je vhodné právě pro klasické poznávací zájezdy a dovolené. Potom tu je také střednědobé pojištění, které může trvat i měsíce. Hodí se třeba studentům na zahraničních pobytech. Poslední skupinou je dlouhodobé cestovní pojištění, v délce až jednoho celého roku. To se může hodit třeba i těm, kteří v zahraničí dlouhodobě pracují.

Jak si cestovní pojištění sjednat?

Jedná se o produkt, který má jasnou charakteristiku a ta sjednání není nic složitého. Dnes jasně dominuje možnost sjednat si ho jednoduše online. Díky tomu je možné mít ho doslova za pár minut sjednané. To znamená i to, že může začít platit v podstatě ihned. Tedy za podmínky, kdy je sjednané ještě před odjezdem mimo ČR, což je jedna z podmínek.

Při sjednání je třeba zaměřit se také na hlavní parametry daného pojištění. Tedy na to, na jaká rizika se vztahuje, zda nabídne něco navíc, stejně jako nelze opomíjet ani to, že by mělo být spojené s konkrétní oblastí nebo zemí, kam daná osoba míří. Dále je dobré hledět i na celkovou výši pojistného krytí, které může být různorodá.

Kde může cestovní pojištění platit?

Doslova po celém světě. Roli hraje to, pro jakou zemi je pojištění sjednáno. Jde o produkt, který není určený pro Českou republiku, ale je určený pro cestovatele, které jedou mimo naše hranice. Řada pojišťoven rozlišuje to, zda míří daný klient do EU nebo do Evropy, či zda míří na konkrétní kontinent. Od toho se následně odvíjí hlavně cena.

Cestovní pojištění je levné

Parametrů, které ovlivňují to, kolik bude cestovní pojištění stát, je poměrně dost. Jsou to jak výše pojistného krytí, tak i to, zda jde o variantu dlouhodobou nebo krátkodobou. Vliv má i to, do jaké konkrétní země se cestuje. Obecně ale můžeme říci, že běžné turistické cestovní pojištění do zemí EU může vyjít i na korunové částky, většinou potom na částky v nižších desítkách korun za den. Vzhledem k tomu, kolik peněz může proplácet, jde o dobrou částku.